Oznámení
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Andělské hody a lidový košt burčáků a místních specialit

centrum města a jeho okolí /

Blíží se tradiční Andělské hody ve Veselí nad Moravou. Na půl měsíce ožije Veselí folklorem, lidovými tradicemi, cimbálovými muzikami, koštem burčáku a místních specialit. Pro zájemce o lidové tance připravuje Veselské kulturní centrum tradiční kurzy pro veřejnost jako průvodní aktivitu příprav na hody. V pátek 15. se zahájil první kurz lidových tanců pro veřejnost. Pod vedením SLPT Radošov a CM Fraj se seznámí návštěvníci s veselským „sedlckým“ tancem. Následující pátek bude věnován horňácku a členové folklorního souboru Lipovjan naučí zájemce základy horňáckého sedláckého tance za doprovodu cimbálové muziky Jožky Staši. Poslední kurz je spojením obou tanců a vychází na čtvrtek středu 27. Září. Po něm bude následovat zábava a beseda u muziky. Kurz budou vést lektoři ze souboru Radošov za doprovodu cimbálové muziky Fraj. 

Andělské hody budou provázet mnohé tradiční úkony a akce. V sobotu 22. září začne chasa putovat napříč městem a zvát na hody. Další týden se začne chystat máj na Panském dvoře. 

V pátek 28. Září spustí stárci a stárky s mládenci a děvčaty hodové přípravy spojené s přípravou máje a hodových ozdob. Od 16 hodin se máj začne stavět máj, jak jinak za hojného podpoření muzikou a zpěvem. Nebude chybět ani občerstvení. Večer se spustí i program na hlavním podiu na náměstí, kde budou hrát DH Konúpci, CM Fraj, Veselský mužský sbor, CM Veselica. 

Vrcholem hodů bude nepochybně sobotní program. Od devíti hodin se 29. září zaplní náměstí Míru i kolem něj mnoha prodejními stánky s tradičními pochutinami a kolotoči. Probíhat bude tradičně i košt burčáku a k ochutnání budou i husí speciality od šéfkuchaře Romana Pauluse. Také v sobotu bude program na dvou pódiích, na hlavním pódiu se dopoledne představí kapely Jinan a Flashband. Odpoledne se budou s patřičnými úkony a muzikou vyzvedávat stárci a stárkyně v Zarazicích a v Milokošti. Odpoledne na náměstí přeberou štafetu hostující folklorní soubory. Krásnou podívanou bude nepochybně krojovaný průvod s nazdobenými povozy napříč celým městem. Průvod vyrazí v 16 hodin z prostranství u Finančního úřadu (za hlavním podiem) pro hodové právo na radnici a na faru pro požehnání. Trasa lemovaná malými májkami bude mít různé zastavení, kde budou hrát cimbálové muziky. Při pochodu budou hrát dechové hudby. 

Podvečer se umístí právo a vyhlásí vítěz nejlepšího burčáku. Po programu místních folklorních seskupení se přesune dění do kulturního domu na hodovou zábavu s DH Šohajé a CM Veselica.

NOVINKA! Letos bude malé podium i v Kafé v kině, kde bude v průběhu večera hrát k poslechu CM Fraj. 

Hody se uzavřou v neděli 30. září. Centrum dění se přesune před Kostel svatých Andělů strážných. Po nedělní hodové mši bude následovat zpívání před kostelem za účasti dechové hudby Šohajé, Veselského mužského sboru a cimbálové muziky Fraj. 

Ve tři hodiny odpoledne proběhne v kostele slavnostní hodový koncert komorní hudby.

Partneři

Veselí nad Moravou Základní Umělecká Škola Veselí nad Moravou bowl2 kafeč v kine logo Život umělce
logo HRUSKA-01 logo DAT-01 logo DVUR-01 rengl-01 Generali
cr web-01 zahori-01 denik-01 beat web-01
rockmax-01 logoTVS-šedé Grafika1