Oznámení
  • There is no category chosen or category doesn't contain any items

Zarazice

Zarazické centrum

Zarazické centrum sídlí v objektu bývalé zarazické školy, jež od poloviny roku 2012 spravuje Veselské kulturní centrum, o.p.s. Snahou Veselského kulturního centra je v průběhu času z bývalé zarazické školy vytvořit společenské a kulturní centrum pro místní komunitu.

V rámci těchto snah dochází k úpravám vnitřních prostor budovy tak, aby mohla lépe sloužit stanovenému účelu. Změnami oproti původnímu stavu do současnosti prošlo zejména přízemní podlaží budovy. Zde došlo k přetvoření prostoru bývalé školní jídelny na společenskou místnost. Dále také došlo k úpravám chodbových prostor, kde je v současnosti možné shlédnout stálou expozici fotografií se zarazickou tématikou s příznačným názvem "U nás v Zarazicích".

V prvním poschodí budovy se v současnosti nachází tzv. rezidenční centrum, sloužící jako zázemí umělcům, kteří přijedou tvořit do Veselí nad Moravou.

Součástí snah o vytvoření komunitního centra v Zarazicích a oživení prostor bývalé školy je i pořádání kulturních a společenských akcí nejrůznějšího druhu.  

Kromě pořádání příležitostných kulturních akcí se také snažíme zajistit dlouhodobé využití pro budovu poskytováním nevyužitých prostor neziskovým subjektům a zájmovým sdružením.

V současnosti lze pod střechou Zarazického centra najít sídlo Dětského folklorního souboru Štěpnička, Dechové hudby Šohajé, fotografa Zděnka Bila, několika talentovaných hudebníků a Centra pro rodinu Veselí nad Moravou, o.s.  

Stálá expozice "U nás v Zarazicích"

Expozice vznikla při příležitosti uvedení do provozu tzv.Zarazického centra (v budově bývalé základní školy), jehož cílem, co by součásti Veselského kulturního centra, o.p.s., je využívat budovu ke kulturně-společenským účelům. Snahou expozice je poukázat na bohatou historii jak budovy samotné, tak Zarazic obecně, jimž doposud nebyla v tomto ohledu věnována patřičná pozornost.

Při práci nad nashromážděnými materiály jsme se nesnažili postupovat věrně etnografickým či muzejním způsobem, ale šlo nám především o zachycení určitých dobových událostí, problémů a radostí každodenního života v průběhu času v Zarazicích. Pokud tedy naleznete v textech určité nesrovnalosti, či byste cítili potřebu doplnit důležité informace, budeme velice rádi když se na nás obrátíte.

Rádi bychom expozici i nadále rozšiřovali a nashromáždili co nejvíce dobových materiálů věnující se Zarazicím. Chtěli bychom vás proto touto cestou požádat o spolupráci, zdali byste něměli případně nějaké podobné podklady k dispozici.

Zároveň bychom rási poděkovali akademickému sochaři Vladimíru Grošovi, jež poskytl většinu vystavených materiálů. Bez jeho soustavné práce a zájmu o historii Veselí nad Moravou a jeho přilehlého okolí by tato a mnohé jiné výstavy nevznikly.

Kontaktní osoba:Lukáš Báborský, tel: 602 618 595, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

PRONÁJMY

Zarazické centrum mimo jiné nabízí také možnost krátkodobých pronájmů prostor tělocvičny a společenské místnosti. Tělocvična je vhodná pro sportovní akce nejrůznějšího charakteru či různá pohybová cvičení. Společenská místnost pak skýtá vhodný prostor jak pro akce komerčního charakteru (např. prodejní akce), tak pro nejrůznější nekomerční aktivity jako jsou např. soukromé oslavy či schůze.

Pronájem společenské místnosti nabízíme ve dvou variantách: 1) pouze společenská místnost, 2) společenská místnost s kuchyní. Ceny pronájmů viz. níže.

 

Tělocvična

*letní 100 Kč/hod 

*zimní 150 Kč/hod  

1 000 Kč/den

Společenská místnost

100 Kč/hod

500 Kč/den

 

Společenská místnost s kuchyní

200 Kč/hod

1 000 Kč/den

 

Poznámky:

* Letním provozem se rozumí období od 1.4. do 30.9. příslušného kalendářního roku. Zimní provoz se týká období od 1.10. do 31.3. příslušného kalendářního roku.

 

Pobočka Městské knihovny v Zarazicích

Pobočka Městské knihovny Veselí nad Moravou zahájila provoz  9. dubna 2013.  V knihovně je sice k dispozici omezený počet svazků, knižní fond se však bude periodicky obnovovat. Pobočka vydává vlastní čtenářské průkazy. 

Na pobočce je k dispozici literatura zaměřená převážně na dospělé čtenáře a seniory. K dispozici je cca 250 titulů. které budou pravidelně obměňovány. Jedná se o beletrii a naučnou literaturu pro dospělé. V případě zájmu nabídku rozšíříme i pro děti. Roční registrační poplatek je 80 Kč, studenti a důchodci 60 Kč.

Na pobočce je také zaveden systém přístupu i k titulům, které nebudou přítomny ve fondu pobočky, avšak jsou ve vlastnictví Městské knihovny Veselí nad Moravou.  Dané tituly bude možné v zarazické pobočce rezervovat a tamtéž by v dohodnutém termínu následně také vyzvednout.

Cílem našich snah je rozvinout potenciál Zarazického centra takovým způsobem, aby co nejlépe sloužilo místním obyvatelům.

Hlavní myšlenkou je zajistit místním obyvatelům přístup alespoň k základnímu fondu knižních svazků přímo v místě jejich bydliště tak, aby za knihami nemuseli nadále dojíždět.

Knihovna je otevřena vždy v úterý v dopoledních hodinách od 9:00 do 12:00. V případě zájmu o návštěvu knihovny v jiném termínu je možné domluvit se individuálně na tel: +420 723 785 595.


Kontakty

 

Zarazické centrum

Zarazická 57

698 01 Veselí nad Moravou

 

Správce

Jiří Tomeček

Mobil: +420 602 618 595

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.mapa ZC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partneři

Veselí nad Moravou Základní Umělecká Škola Veselí nad Moravou kafeč v kine logo kudyznudy-01 Generali
cr web-01 zahori-01 denik-01 rengl-01
rockmax-01 logoTVS-šedé Grafika1